• Ucieczka, wypędzenie i przesiedlenie. Medialne wspomnienia i debaty w Niemczech i w Polsce po 1989 roku

Interpretacje wydarzenia określanego mianem "ucieczka i wypędzenia Niemców" i poglądy na temat właściwego obchodzenia się z nim odbiegały od siebie po obu stronach "żelaznej kurtyny" i w konsekwencji dwustronne lub wielostronne debaty o kompleksie wypędzenia (Vertreibungskomplex) przybierały postać głębokich sporów. Przerodziły się one w toku niemieckiego boomu memorialnego, odnoszącego się do niemieckich ofiar wypędzenia, w spory bilateralne. Punktem krystalizacji coraz bardziej gorących niemiecko-polskich debat stał się projekt Centrum przeciw Wypędzeniom przedstawiony przez Związek Wypędzonych. Propagowanie budowy CpW przebiegało równolegle do żądań zwrotu własności, wysuwanych przez niemieckich wypędzonych, co wywołało w Polsce ogromne kontrowersje.

59.90
szt. Do przechowalni
Opinie
Wysyłka w ciągu 3 dni
Cena przesyłki 16.99
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 16.99
Przesyłki zagraniczne - Poczta Polska 18.9
Kurier InPost 19.99
Dostępność Średnia dostępność
Waga 0.15 kg

Zamówienie telefoniczne: 48-713759507

Zostaw telefon

O książce

Autor: Maren Röger

Tytuł oryginału: Flücht, Vertreibung und Umsiedlung. Mediale Erinnerungen und Debatten in Deutschland und Polen seit 1989

Język oryginału: niemiecki

Tłumaczenie: Tomasz Gabiś

Oprawa: twarda

Wymiary: 21 cm x 14 cm

Liczba stron: 670

ISBN: 978-83-64864-23-0

Wydawca: Wydawnictwo Nauka i Innowacje

 

Interpretacje wydarzenia określanego mianem "ucieczka i wypędzenia Niemców" i poglądy na temat właściwego obchodzenia się z nim odbiegały od siebie po obu stronach "żelaznej kurtyny" i w konsekwencji dwustronne lub wielostronne debaty o kompleksie wypędzenia (Vertreibungskomplex) przybierały postać głębokich sporów. Przerodziły się one w toku niemieckiego boomu memorialnego, odnoszącego się do niemieckich ofiar wypędzenia, w spory bilateralne. Punktem krystalizacji coraz bardziej gorących niemiecko-polskich debat stał się projekt Centrum przeciw Wypędzeniom przedstawiony przez Związek Wypędzonych. Propagowanie budowy CpW przebiegało równolegle do żądań zwrotu własności, wysuwanych przez niemieckich wypędzonych, co wywołało w Polsce ogromne kontrowersje. 

Autorka przeprowadza po raz pierwszy systematyczne badania roli mediów w niemieckiej i polskiej kulturze pamięci w odniesieniu do kwestii ucieczki, wypędzenia i wysiedlenia. Bierze pod lupę zarówno debaty toczone w ramach polityki pamięci, jak i narracje wytworzone w danej kulturze pamięci odnoszące się do przymusowej migracji, analizując szerokie spektrum niemieckich i polskich przedstawień medialnych, medialnych inscenizacji i skandalizacji po 1989 roku. Na kilku płaszczyznach prześwietla medialne kultury memorialne i kultury sporu po 1989 roku w aspekcie ich stosunku do „ucieczki i wypędzenia”. Opisuje kolejne fazy niemieckiego i polskiego dyskursu o wypędzeniach po 1989 roku i role, jakie w każdej fazie odgrywały poszczególne media. Uwagę kieruje również na aktorów medialnych dyskursów wypędzenia, na „naocznych świadków historii".

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie