• Akt normalizacyjny. 50 lat układu o podstawach normalizachi stosunków PRL-RFN z 7 grudnia 1970 roku

Pięćdziesiąta rocznica podpisania Układu o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków między PRL a RFN (7 grudnia 1970 r.) jest dobrą okazją do przypomnienia kontekstu politycznego, uzgodnionych rozwiązań oraz zróżnicowanych skutków tego przełomowego aktu. Zakończył on uciążliwy okres braku relacji między obu państwami, stworzył warunki do nawiązania między nimi nie tylko stosunków dyplomatycznych, ale również do otwarcia możliwości współpracy w innych dziedzinach. Jego podpisanie poprzedziły miesiące bardzo trudnych negocjacji.

21.90
szt. Do przechowalni
Opinie
Wysyłka w ciągu 3 dni
Cena przesyłki 16.99
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 16.99
Przesyłki zagraniczne - Poczta Polska 18.9
Kurier InPost 19.99
Dostępność Duża dostępność

Zamówienie telefoniczne: 48-713759507

Zostaw telefon

O książce

Redakcja naukowa: Jan Barcz i Krzysztof Ruchniewicz

Tytuł: Akt normalizacyjny. 50 lat układu o podstawach normalizachi stosunków PRL-RFN z 7 grudnia 1970 roku

Oprawa: miękka

Wymiary: 24 cm x 16,5 cm

Liczba stron: 144

ISBN: 978-83-8017-368-2

Wydawca: Dom Wydawniczy ELIPSA

 

Pięćdziesiąta rocznica podpisania Układu o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków między PRL a RFN (7 grudnia 1970 r.) jest dobrą okazją do przypomnienia kontekstu politycznego, uzgodnionych rozwiązań oraz zróżnicowanych skutków tego przełomowego aktu. Zakończył on uciążliwy okres braku relacji między obu państwami, stworzył warunki do nawiązania między nimi nie tylko stosunków dyplomatycznych, ale również do otwarcia możliwości współpracy w innych dziedzinach. Jego podpisanie poprzedziły miesiące bardzo trudnych negocjacji. Dotyczyły one różnych kluczowych zagadnień, które uprzednio, od ponad dwóch dekad pozostawały nierozstrzygnięte, jak przede wszystkim sprawa uznania przez RFN granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, wznowienia wyjazdów Niemców zamieszkałych jeszcze w Polsce, czy kwestii odszkodowań dla obywateli polskich poszkodowanych przez III Rzeszę. Podpisanie Układu i pobyt zachodnioniemieckiego kanclerza, Willy’ego Brandta w Warszawie miały jeszcze jeden wymiar. Uklęknięcie przywódcy RFN przed Pomnikiem Bohaterów Getta nadało tym wydarzeniom aspekt symboliczny i moralny.

Nie tylko negocjacje nad Układem były trudne, również procesowi jego ratyfikacji w obu państwach towarzyszyły wielkie emocje polityczne i społeczne. Podczas dyskusji w Sejmie w maju 1972 r. na ratyfikowaniem Układu w Polsce Stanisław Stomma zadał pytanie zasadnicze: "...jak historia oceni Układ, który my dzisiaj dyskutujemy? OsAdy historyczne robione są z pewnej perspektywy, operując dużym doświadczeniem. Dlatego sądy te uważamy za wyważone i dojrzałe". Autorzy niniejszej książki podjęli próbę udzielenia odpowiedzi na to pytanie - z perspektywy półwiecza.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie